REZERVASYON YAP

Rezervasyon Kodları Gelecek!
Activities

ALACATI CIRCLE

BEACHES


Alaçatı District : The coast of Alacati is the best spot for windsurfing in Turkey. It is also where all the windsurfing schools are situated.

Beside the windsurfing area lies a bay where you can go swimming. The beach there, has golden yellow sands with shallow waters. The sea water is rather cool when compared to that of Ilıca beach, where the sea is completely flat when there is northerly winds. The windsurf beaches, which lie about 2 km south of the village, are connected to the village centre by minibuses. Some of the most popular beachclubs are Alaçatı 11, Kum Beach and Propaganda.


Ilıca Beach : Covering wonderful white sands 2 km wide offering you a perfect beach to swim. The sea in the Ilıca region has high levels of minerals. During July and August we recommend you to go to the beach early in the morning before it gets crowded. The water is also warm enough during September and October. You can find tanning beds and umbrellas along the beach. You can rent the beds and umbrellas and there are snacks and drinks available to buy along the beach. Or you may prefer to bring your own food with you, it won’t be a problem. You may see locals selling cooked corn and mussels. You may find it interesting to see what we usually buy and eat as locals since our childhood on the beach J

Altınkum : Sun & Sea, Fun Beach and Okan’s Place are the two wonderfull virgin areas of the South Coast of Çeşme. The beach, the sand and the sea will charm you. It is always impressing for people to discover how untouched it has remained and how it can make you feel synchronized with the nature. If you do not want to swim, you can just feel the silence and the tranquility of the beach. The Restaurants are open until November. There is an entrance fee during the season but after September there is no entrance fee for our customers.

Ayayorgi: The turquoise colored bay is wonderfull if you need a place with still water and no wind.

Babylon : Having moved to AyaYorgi Beach last year, it has become a great beach club all day long. They have a free kids club. You can have dinner and enjoy the most famous open-air live concerts. They are open until the end of September.


Paparazzi : The oldest beach club and restaurant on the bay, run by the same family business for over 20 years. Although it does not have a sandy beach, the large wooden deck and garden will make it a pleasurable experience. In the evenings, especially during the full moon, it is the most popular restaurant-bar with it’s French-Italian kitchen and soft bar music.

Arif’in Yeri: Run by a family business, it is open until the middle of November. This place welcomes the customers with AyaYorgi ‘s calm water and is famous with it’s grilled sardines and green salad. You may choose to go to Arif’s deck to have a quite and delicious day, the local style J

Şifne: The thermal spring coast of Çeşme. With a few places to visit and some fish restaurants which will make you quite satisfied.

Aqua @ Şifne: A private beach club with it’s own thermal spring pool. A place to relax during the week, and during the summer weekends a place where people party until the early hours of the day…. The club is open during the whole year J

Hotel Şifne: Open during the whole year with its thermal spring pool. It is an old style but clean hotel. After swimming in the hot water pools you may feel very hungry. Theres quite a few fish restaurants nearby that will without a doubt satisfy your hunger. Our recommendation is Ferdi Baba fish restaurant catering for lunch or dinner.

WINDSURF & KITE SURF

Alaçatı is a top spot for windsurfers & kitesurfers , beginners to advanced all year around. It's sheltered, flat waters provide perfect conditions for beginners and intermediates. It's consistent 15-25 knots meltemi winds also provides a slalom and freestyle heaven for advanced riders. Alaçatı hosts one of the PWA World Cup Events every year in August.

If you would like to improve your windsurfing or racing skills, besides all the very good windsurf schools available in Alaçatı, you can also contact 11 times Turkish Champion and 3 times Olympian Ertuğrul İçingir for Private Coaching [email protected]

YOGA

Teknolojik yaşam ile birlikte herkezde artan sırt ağrıları benide son yıllarda SIRT AĞRILARIYLA YOGA TERAPİ'ye yönlendirdi.

Sırt ağrılarının en önemli sebebi haraketsizlik. Bu da bel kemiğini destekleyen kasların gün geçtikçe tembelleşmesine sebep oluyor.
Dolayısıyla duruş bozukluğu ve sırt ağrıları ortaya çıkıyor.

Haraketsiz bir yaşam yada sürekli oturarak çalışmak , ayakta tüm gün sabit olan işler gibi.. bu gibi durumlar omurgayı olumsuz etkiliyor. Omurgadaki diskler arasındaki doku sıvısı, düzenli kasılma ve gevşeme sayesinde beslenebiliyor. Bundan dolayı beden sorumluluğunun önemini farketmemiz gerekiyor.

Yanlış kaldırma, stres, yaşam kaygısı, korku,yaşlılık problemleri gibi durumlar bel, sırt,boyun ağrısını oluşturmaktadır.

Yoga Terapi omurga egsersizleri sayesinde güçsüz kasları tekrar harakete geçirir.Ve hergeçen gün omurların güç ve enerjilerinin arttığı görülür. Kişilerin yaşamlarını daha kaliteli hale getirir. Sırt bölgesi boyun ve bele göre daha az haraketlidir.Bundan dolayı omurgada fıtık, kireçlenme yıpranmaya bağlı hastalıklarda daha az etkilenir. Dünya Sağlık Örgütünce yapılan Sağlık Sistemleri araştırmasında, Türk halkında en yaygın görülen rahatsızlığın 'SIRT AĞRILARI, BEL FITIĞI' dır.

Tüm bunlara dayanarak,Yoga Terapi ile Kronik ağrıları azaltmak, stresden arınarak bedeni gevşetmek, zihinsel duygusal olarak bedeni dengelemek daha sağlıklı ,mutlu bir yaşam felsefesiyle.

Mukadder Mamamta Akay

#

FISHING TOURS

Alaçatı, zengin mevsimsel balık çeşitleri ile bir balıkçı kasabasıdır. Aynı zamanda 8 seneden bu yana heyecanla beklenen , katılımcı ve izleyici sayısı hızla artan " Uluslararası Açık Deniz Balık Turnuvası" na ev sahipliği yapmaktadır. Turnuva ile ilgili detaylı bilgiye www.alacatifishing.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Balık tutmaya meraklı amatör veya tecrübeli misafirlerimiz için kıyı ve açık deniz balık turları düzenleyebilmekteyiz. Turu tecrübeli ve deniz aşığı , aynı zamanda Zeytin Otel sahibi Ertuğrul İçingir ile düzenlemekteyiz. Balık tutmayı ve doğayı seven tüm aile üyelerinin güzel vakit geçirebileceği bu organizasyon ve detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

#

BIKING

  • slide
#

COOKING WORKSHOP

Hepbirlikte pişirelim, hepbirlikte yiyelim…

Dilek Yetkiner ile Zeytin Otel’in huzurlu ortamında 3 saatlik Yemek Atölyesi ve ardından yenilecek yemek ile güzel ve keyifli bir gün ile yoğun günlerinize bir mola … -Mevsim otlarının tanıtılması

- Yemek atölyesi

- Yemek için paylaşılan güzel bir sofra

- Yapılan yemeklerin tarifinin paylaşılması

DIVING

Ege Denizi, özellikle Çeşme civarı, berrak, renkli ve her türlü dalışa elverişli olmasıyla tanınır.

Su sıcaklığı Şubat-Mart aylarına 15 c Haziran sonrasında da 25 C civarındadır. Görüş genelde 30m dir. Her ne kadar tropik sularda bulunan renkli canlılar bulunmasa da mercan ve sünger türleri çok renkli ve eğlenceli bir ortam sunmaktadır. Su altı kaya formasyonları da çok ilginç manzaralar ouşturmaktadır. Örneğin Ayrık taş noktamızdaki geçit, Yatak Odası'ndaki kemer ve mağara, Madonna'daki mağara ve çıkışı gibi. Yaptığımız özel Orkinos çiftliği dalışı ve Türkiye'deki en büyük ve dalınabilir batık olan 18m derinlikteki Monem dalışları eşsizdir. Bütün bunlardan başka pek çok noktada bulunan ama özellikle 88 ve Ayrıktaş bölgesindeki Amforalar bölge su altı tarihi açısından önemli noktalardır. Buralardaki amforalar 4 ve 7. yy. dan kalmadır.

CHIOS ISLAND